بیانات محمدجواد ظریف در گفتگو با الجزیره/ویدئو بخشی از صحبتهای ظریف در گفتگو با الجزیره-3 ویدئو

ظریف در گفتگو با الجزیره: آمریکا تنها در سال گذشته ۵۰ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به کشورهای منطقه خلیج فارس فروخته است.

برخی کشورهای منطقه با کمتر از یک سوم جمعیت ایران، تا کنون ۸۷ میلیارد دلار برای خرید تسلیحات نظامی هزینه کرده اند.

اجازه بدهید یک مقایسه انجام دهیم. ایران در سال گذشته ۱۶ میلیارد دلار برای کل هزینه های نظامی خود هزینه کرده است.ایران با یک میلیون نیروی نظامی ۱۶ میلیارد دلار هزینه کرده است.

امارات متحده عربی با یک میلیون جمعیت، ۲۲ میلیارد دلار هزینه کرده است. عربستان سعودی ۸۷ میلیارد دلار در یک سال هزینه خرید تجهیزات نظامی کرده‌اند.

اگر درباره تهدیدهای این منطقه صحبت می‌کنیم، این تهدیدها از سوی آمریکا و متحدانش می‌آید که در حال سرازیر کردن سلاح به منطقه هستند و آن را به انبار باروتی آماده اشتعال تبدیل کرده‌اند.

در صورت باز نشدن ویدئو فیلتر شکن را خاموش کنید

خلیج فارس یک مسیر آبی باریک است و هرچه تعداد کشتی‌های نظامی خارجی بیشتری در این منطقه باشد، برای همه امنیت این منطقه کاهش پیدا می‌کند

تجربه نشان داده است که حضور آمریکا و ناوگان نیروی دریایی این کشور در خلیج‌فارس هرگز امنیت ایجاد نکرده است.

ما خاطرات بسیار ناراحت‌کننده‌ای از اقدام کشتی آمریکایی در ساقط کردن هواپیمای ایران در تاریخ ۱۹۸۸ داریم که به کشته شدن ۲۹۰ تن از مسافران آن منجر شد.

بنابراین ما معتقدیم، بهترین اقدامی که آمریکا برای محافظت از کشتیرانی می‌تواند انجام دهد، این است که بقیه را به حال خود رها کند و دخالت نکند.{ طرح واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز} اقدامی خصمانه علیه ایران است و فکر کنم هیچ‌ تأثیری جز ناامن کردن منطقه نداشته باشد.

اخبار مرتبط به ایران و آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید