هنرمندانی که از جشنواره فجر به نشانه اعتراض به سقوط هواپیما کناره گیری کردند!!!!!

هنرمندانی که از جشنواره فیلم فجر انصراف دادند-kholasenet.ir

مسعود کیمیایی که امسال با فیلم خون شد به تهیه کنندگی «جواد نوروزبیگی» در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت با انتشار پیام تصویری در اینستاگرام انصراف خود را از حضور در جشنواره فجر کرد. او در این ودیو کوتاه گفت: «من امسال فیلمی ساختم به نام خون شد که در جشنواره فجر هست. من هیچ وقت اهل جشنواره نبودم و سمت و سویم همیشه مردم هستند و نگاه می‌کنم و می‌بینیم که مردم روزگار سختی را می‌گذرانند و روزی نیست که خبرهای بد نشنویم. دلم نمی‌خواهد فیلمم در جشنواره فجر نشان داده بشود به دلیل تسلیتی که به این همه آدم دارم. مردمی که مسافر بودند.» با بیانیه مسعود کیمیایی «خون شد» از داوری بخش کارگردانی خارج شد.
میترا ابراهیمی، کارگردان مستند کامی، با اعلام انصراف از حضور در جشنواره فیلم فجر نوشت: «پیش از این با افتخار گفتم که فیلم را در جشنواره فجر اکران خواهم کرد چون کامی برای این مردم است چون نمی‌خواهم با پزهای روشنفکری ببرمش آن طرف و جایی اکرانش بکنم که درکش نمی‌کنند، اما حالا برایم هیچ افتخاری نیست. حالا پنج سال تلاشم را کوچک‌ می‌بینم در مقابل داغی که بر دل مردم ایرانه! کامی هم به نوعی قربانی شد اما اکرانش بماند به زمانی بهتر با دلی خوش‌تر.» او در صفحه اینستاگرام خود هم نوشت: «به سوگ از دست رفتن مسافران پرواز ps572 نشسته‌ایم. همراهی با مردم داغدار کشورم و سنگینی سیاه دروغ مسئولین، که بر روح و روان مردم سایه افکنده، من را از شرکت، حضور و مورد داوری قرار گرفتن در جشنواره فیلم فجر باز می‌دارد.»
عبدالرضا کاهانی در صفحه توئیتر خود نوشت: « برای من که سال‌هاست اعلام کرده‌ام به جشنواره‌ی دولتی فجر فیلم نمی‌دهم؛ دشوار نیست که به فیلم ازان حاضر توصیه کنم- به احترام مردم عزادار و به تبعیت از پیشکسوت سینما آقای کیمیایی- از حضور در جشنواره فجر خودداری کنند. میدانم تصمیم سختی است اما حداقل کاری است که می‌توان انجام داد.»
هایده صفی‌یاری که امسال تدوین سه فیلم جشنواره فجر را بر عهده داشت با انتشار متنی و در هم‌دردی با جان باختگان حادثه سقوط هواپیما خواستار داوری نشدن آثارش در جشنواره فجر امسال شد. صفی‌یاری امسال سه فیلم «خون شد»، «عامه پسند» و «مغز استخوان» را به عنوان تدوینگر در بخش مسابقه جشنواره فجر داشت و بدین ترتیب این سه فیلم در بخش تدوین داوری نخواهند شد.
پیمان معادی بازیگر سینما نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «همه سیاه پوش و عزاداریم، دلهایمان شکسته. من با کدام دل شاد بروم به جشنواره که جشن بگیرم؟ نمی‌توانم. من بازیگر و تار و پودم را مردم سرزمینم بهم بافته‌اند، سرزمینی که داغ زیباترین فرزندانش را به سوگ نشسته است… جشنواره باشد برای روز‌های روشن که بتوانیم همه باهم زندگی را و عشق را، براستی جشن بگیریم.»
بهناز جعفری هم با گذاشتن تصویری از سیمرغ جشنواره فجر که روی آن علامت ورود ممنوع قرار دارد اعلام کرد که او نیزدر جشنواره حاضر نخواهد شد.
حبیب رضایی، نیز اعلام کرد به جشنواره نمی‌رود:«جشن آواره است امسال به جای جشن واره. بودن ندارد. دل و داغ که جمع شود نفس را به شماره می‌اندازد. جایی برای جمع شدن و دیدن ماحصل زحمت یک ساله همکاران باقی نیست امسال. باشد که بگذرد این روزگار تلخ‌تر از زهر…وعده ما به ایام آرام.»
آناهیتا نعمتی، بازیگر سینما و تلوزیون نیز اعلام کرد که: «من به نشانه‌ی همدلی با مردم داغ‌دار و ستم دیده سرزمینم در هیچ یک از جشنواره‌های فجر حضور نخواهم داشت. نه به عنوان هنرمند شرکت کنند، نه در مقام داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده آثار.»
مانی جعفرزاده، موسیقی‌دان، آهنگساز، نویسنده و منتقد سینما هم نوشته است که: «من به نشانه‌ی همدلی با مردم داغ‌دار و ستم دیده سرزمینم در هیچ یک از جشنواره‌های فجر حضور نخواهم داشت. نه به عنوان هنرمند شرکت کنند، نه در مقام داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده آثار.»
سارا بهرامی، بازیگر سینما نیز اعلام کرد که: «من به نشانه‌ی همدلی با مردم داغ‌دار و ستم دیده سرزمینم در هیچ یک از جشنواره‌های فجر حضور نخواهم داشت. نه به عنوان هنرمند شرکت کنند، نه در مقام داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده آثار.»
پگاه آهنگرانی، نیز اعلام کرد که در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا نخواهد کرد. منیژه حکمت مادر پگاه درصفحه اینستاگرام خود به نقل از او نوشت: «با وجود این همه مصیبت که در ایام اخیر کام ما و مردم را تلخ کرده، با دیگر دوستان و همکارانم همراه می‌شوم و در جشنواره فجر با هیچ عنوانی حضور پیدا نمی کنم.»
پرستو گلستانی، بازیگر نیز نوشت: «من به نشانه‌ی همدلی با مردم داغ‌دار و ستم دیده سرزمینم در هیچ یک از جشنواره‌های فجر حضور نخواهم داشت. نه به عنوان هنرمند شرکت کنند، نه در مقام داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده آثار.»
علی نیک رفتار، عکاس سینما و تلوزیون نیز اعلام کرد که از حضور در جشنواره فجر انصراف داده است.

فاطمه معتمد آریا، در ایسنتاگرام خود اعلام کرد: این روز ها به احترام زنان و مردان و کودکان از دست رفته سرزمین ماندر این خانه سکوت می کنیم. من افسانه ماهیان انصراف گروه نمایش «بچه» از شرکت در جشنواره را اعلام می کنم.
 
جشنواره هنرهای تجسمی فجر
ابراهیم حقیقی دبیر دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به همراه تعدادی از دبیران و داوران بخش‌های این جشنواره از حضور در جشنواره فجر استعفا دادند. در متن بیانیه دبیر و داوران بخش عکس دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ضمن آمده است که «ضمن همدلی با قربانیان فاجعه اخیر و درک شرایط اجتماعی و حال عمومی جامعه انسانی، دبیر و هیات داوران بخش عکس دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از ادامه همکاری با این رویداد معذوریم و ضمن تشکر از عکاسان شرکت کننده، تأثر و همدلی عمیق خود را با مردم داغدار ایران اعلام می‌کنیم.»
رضا رینه ای، دبیر بخش خوشنویسی این جشنواره نیز از حضور در این جشنواره «در راستای همدلی با مردم ایران» انصراف داد.
دبیر و داوران بخش گرافیک شامل مهدی مهدیان، علی باقری و مهدی فاتحی و همچنین دبیر و داوران بخش تصویرگری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شامل مهنوش مشیری، علی هاشمی شهرکی، علی خدایی و پیمان رحیمی زاده در همین راستا از حضور در این جشنواره انصراف دادند.
مهدی فاتحی، از داوران بخش گرافیک جشنواره فجر نیز در حساب کاربری خود در اینستاگرام انصراف خود را از ادامه همکاری در این‌جشنواره اعلام کرد و نوشت: «رنج از حد توان‌مان افزود شده! در شرایط فعلی نه تاب ادامه دادن داریم و نه توان خاموش نگریستن.»
دبیر و داوران بخش سرامیک این جشنواره نیز شامل فرزاد فرجی، مجید ضیائی، ‏صادق باقری و ‏هیربد همت آزاد از جمله انصراف دهندگان از حضور در این جشنواره هستند. فرزاد فرجی یکی از داوران این جشنواره در اینستاگرام خود نوشت: «رویدادهای اخیر چندان افکار عمومی جریحه‌دار کرده که با ادامه شرایط موجود مشارکت در برگزاری جشنواره معنای خود را از دست داده است.»
لیلی گلستان مدیر گالری گلستان نیز از حضور در دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر انصراف داد. در صفحه اینستاگرام گالری گلستان نوشت: «خدایا غم آلوده شد خانه‌ام، پراز خشم و خون و دریغ، دل خسته‌ی پیر و دیوانه ام. از شرکت در جشنواره فجر انصراف می‌دهم. لیلی گلستان.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید