برترین‌هامخاطب خاصویژه ترین‌ها

هوش دیجیتال

به گزارش مشرق ، کانال تلگرامی عصر هوشمند درباره هوش دیجیتال نوشت: “هوش دیجیتال مجموعه ای از توانایی های اجتماعی ، روانشناختی و تشخیصی است که افراد را قادر می سازد تا با چالش هایی روبرو شوند و خود را با نیازهای زندگی دیجیتال سازگار کنند.” این قابلیت ها به هشت ناحیه بهم پیوسته و گسترده تقسیم می شوند.

۱- هویت دیجیتالی:

هویت در دنیای مجازی مفهومی متفاوت از دنیای واقعی است. یک شخص می تواند یک یا چند شخصیت را به صورت ناشناس در دنیای مجازی ایجاد کند و مدتی با آنها کار کند یا آنها را بدون استفاده رها کند یا حتی بعد از مدتی آنها را نابود کند بدون اینکه کسی از شخصیت واقعی آنها مطلع شود. به شخص اطلاع دهید. این توانایی شامل دانش لازم برای مدیریت و آگاهی از حضور فرد در فضای مجازی و عواقب آن در کوتاه مدت و بلند مدت است.

۲- استفاده دیجیتال:

مصرف دیجیتال به مدت زمان استفاده از رسانه دیجیتال ، سلامت و مشارکت در جامعه دیجیتال تقسیم می شود. مصرف دیجیتال توانایی استفاده از دستگاه های دیجیتال و رسانه از جمله کنترل استفاده از آنها برای ایجاد تعادل مناسب بین زندگی مجازی و واقعی است.

۳- ایمنی دیجیتال:

در فضای مجازی همیشه موقعیت های خطرناک زیادی وجود دارد مانند آزار و اذیت سایبری ، دروغ و شایعات ، افراط گرایی در زمینه های مختلف ، محتوای غیراخلاقی ، ترسناک ، خشن و غیره. امنیت دیجیتال شامل توانایی مدیریت موقعیت های مختلف فضای مجازی و همچنین محتوای مشکل ساز و در نهایت جلوگیری و محدود کردن وقوع این خطرات است.

۴- امنیت دیجیتال (امنیت دیجیتال):

امنیت همیشه یکی از مهمترین نگرانیهای بشر بوده است. در دنیای دیجیتال ، این مفهوم از اهمیت بیشتری برخوردار است. امنیت دیجیتال توانایی تشخیص تهدیدات و تهدیدهای سایبری مانند هک کردن ، کلاهبرداری ، بدافزار و استفاده از ابزارهای امنیتی محافظت از داده مناسب است. در این بخش ، حفاظت از رمزهای عبور ، امنیت اینترنت و امنیت تلفن همراه و اطلاعات شخصی موجود در آنها در نظر گرفته شده است.

۵- هوش هیجانی دیجیتال:

به توانایی ابراز همدلی و همدلی از طریق ایجاد روابط مناسب با سایر افراد در فضای مجازی ، هوش هیجانی دیجیتال گفته می شود. آگاهی اجتماعی و عاطفی ، آگاهی از تنظیم و همدلی در این بخش گنجانده شده است.

۶- ارتباط دیجیتال:

مهارت های ارتباطی بین موجودات ، به ویژه بین انسان ها ، در هر کجای دنیا اعم از مجازی و واقعی بسیار مهم است. ارتباط دیجیتال به معنای توانایی برقراری ارتباط ، همکاری و همدلی با دیگران برای استفاده از فناوری های دیجیتال و رسانه است.

۷- سواد دیجیتال:

مهارت در تفکر منطقی ، توانایی به دست آوردن اطلاعات مربوط ، تجزیه و تحلیل ، ارزیابی ، استفاده از مهارت های تفکر انتقادی ، به اشتراک گذاری ، جستجو و ایجاد محتوا. ضعف تفکر انتقادی می تواند شما را در دام اطلاعات غلط و اطلاعات گمراه کننده بیاندازد. این تحلیل و درک شما از محیط پیرامون شما را ضعیف می کند.

۸- حقوق دیجیتال:

مفاهیمی مانند حریم خصوصی ، مالکیت معنوی ، حق چاپ و آزادی بیان در دنیای دیجیتال که حقوق کاربران در دنیای دیجیتال محسوب می شود ، بسیار مهم است. حقوق دیجیتال به معنای درک این مفاهیم و احترام به حقوق فردی و قانونی کاربران در دنیای دیجیتال است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن